Yeldeğirmeni Sanat

Yeldeğirmeni Sanat

Yeldeğirmeni Sanat

  • E-posta: bilet@kadikoy.bel.tr

Telefon: (216) 337-0058
Adres: Rasimpaşa, İskele Sk. 43/1, 34716 Kadıköy/İstanbul, Türkiye Kadıköy / İstanbul
Çalışma Saatleri: 13:00 - 21:00

Mekan Hakkında

Yeldeğirmeni Sanat binası, Sainte-Euphemie Ortaokulu’nun bir parçası olan Notre Dame du Rosaire Kilisesi olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un Kadıköy İlçesinde Haydarpaşa mevkiinde, Yel değirmeni semti adıyla da anılan Rasimpaşa Mahallesi’nde, Taşlıbayır ve İskele Sokaklarının kesişimin de yer almaktadır. Kilisenin mimarının kendisine yapısal olarak çok benzeyen ve 1894 yılında inşa edilmiş olan St. Joseph Lisesi bünyesindeki kilisenin mimarıyla aynı kişi olabileceği düşünülmektedir.

19. yüzyıl Tanzimat rejiminin getirdiği haklar sayesinde inşa edilen ve tarihsel mimarlık anıtı olan eski Fransız Kilisesi Kadıköy Belediyesi tarafından 2013 yılında kamulaştırılarak restore edilmiş ve 14 Mart 2014 tarihinde açılışı yapılmıştır.. 

Sanat Merkezi olarak hazırlanan binanın üst salon 186 sandalye kapasitesinde olup, balon 16 sandalye olup toplamda 202 sandalye mevcuttur. Üst salonda Klasik müzik, opera, oda müziği konserleri ve caz konserleri gerçekleştirilmektedir.Alt salon ise 114 sandalye  olup, ülke filmleri, caz, klasik müzik  ve opera seminerleri, konferans vb etkinlikler gerçekleştirilmektedir.


Mekanda; Pazartesi günleri ülke filmler gösterilmekte, Salı ve Perşembe günleri seminerler , Çarşamba ve Cumartesi günleri klasik müzik konserleri yapılmakta, Cuma  günü geceleri caz gecesi, Pazar günü  ise kurum içi & kapalı etkinlik veya prova yapılmaktadır. Sezonun bittiği Haziran ayında ise konservatuvar, ve diğer okulların  mezuniyet konserleri gerçekleştirilmektedir.   

Haberdar Ol !