Sinematek/Sinema Evi

Sinematek/Sinema Evi

Sinematek/Sinema Evi

  • E-posta:

Telefon: (216) 771-7279
Adres: Osmanağa, Hasırcı Sk. No:16, 34714 Kadıköy/İstanbul, Türkiye Kadıköy / istanbul
Çalışma Saatleri:

Mekan Hakkında

Kadıköy Belediyesi’nin çabaları ile kurulan Sinematek/Sinema Evi, sinemayı sanat olarak değerlendiren izleyici için bir kültür merkezi işlevi görmeyi, sinema tartışmayı ve sinema üzerine söz üretmeyi amaçlayan faaliyetlerini, mimari projesiyle iki ödül kazanan Kadıköy’deki tarihî binasında sürdürüyor.

 

 

Sinematek/Sinema Evi Neler Yapar?

 

Dijital teknolojinin yükselişi ve ana akım sinemanın tekelci duruşu nedeniyle neredeyse yok olmakta olan beyazperdede film izleme deneyimini yaşatmayı amaçlayan Sinematek/Sinema Evi, 160 kişilik tam donanımlı Onat Kutlar Sinema Salonunda sinema sanatının seçkin örneklerini, sunumlar ve söyleşiler eşliğinde seyirciyle buluşturur.

Film programında sinema tarihine geçmiş büyük klasiklerin yanı sıra yeni sinemacılara, keşif değeri taşıyan filmlere, ticari salonlarda izleme imkânı bulunmayan canlandırma, belgesel ve kısa film alanındaki eserlere yer verir.

Mükemmel bir seyir deneyimi sunmak üzere tasarlanan sinema salonunun yanı sıra düzenli programların yer alacağı sergi ve etkinlik salonları, sinema kütüphanesi ve kişisel film izleme köşeleri sinemaya ilgi duyan ve sinema alanında çalışan herkese açıktır.

Günümüz arşivcilik tekniklerine uygun yapılandırılan, randevuyla hizmet verecek Sinematek/Sinema Evi Arşivi sinemaya ilişkin belge, fotoğraf, afiş ve benzeri film dışı materyalleri koruma altına almak ve erişime açmak üzere faaliyetlerine başlamıştır.

Sinematek/Sinema Evi, sinema sanatının gelişimini yakından takip etme olanağı sunan ve sinemaya dair güncel konuların demokratik ve bağımsız bir zeminde tartışılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen söyleşi, atölye, eğitim ve seminer çalışmaları yapar, yayınlar çıkarır.

Sinematek/Sinema Evi ayrıca, sinemacılar, sinema profesyonelleri, sinema yazarları ve sinema üzerine çalışan akademisyenlerin araştırma, tartışma ve üretme süreçlerinde bir araya geldikleri bir buluşma noktası olmayı hedeflemektedir.

   

 

Haberdar Ol !