Şahinler ve Serçeler (28 Haziran 2022 Saat:20.00)

Şahinler ve Serçeler (28 Haziran 2022 Saat:20.00)

Şahinler ve Serçeler (28 Haziran 2022 Saat:20.00)

  • Film Gösterimi

Seanslar

Sinematek/Sinema Evi : Sinematek

Açıklama

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Senaryo: Pier Paolo Pasolini, Dante Ferretti

Oyuncular: Totò, Ninetto Davoli

İtalya / 1966 / İtalyanca / 89 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı 


Pasolini’nin en sevdiği filmi diye bilinen Şahinler ve Serçeler, Hıristiyanlık ve Marksizm üzerine tuhaf ve komik bir fantezidir. Mizahını bariz bir sembolizm üzerine kuran yönetmen, “ideolojik-komik bir fabl” olarak nitelediği filminde düşünce dünyasının temel çelişkileriyle kıyasıya dalga geçer.

Filmde, İtalya’nın ünlü komedi yıldızı Totò tarafından canlandırılan tuhaf, komik ve hüzünlü bir baba ile Pasolini’nin keşfettiği ve çoğu filminde yer verdiği amatör oyuncularından Ninetto Davoli tarafından canlandırılan ve Pasolini’nin ifadesiyle “mutlak bir sıradanlık ile büyülü bir niteliği” bir arada barındıran naif oğulun yolculuğuna tanıklık ederiz. Yolun bir noktasında onlara, Marksist hikâyeleri ve felsefi yorumlarıyla eşlik edecek bilge bir karga katılır. Bilge karga Pasolini’nin ta kendisidir. Karganın anlattığı bir hikâye üzerine baba oğul, zamanda 750 yıl geriye gider ve yolculuklarına, şahinlerle serçelere Hıristiyanlığı öğütleyerek aralarında barışı tesis etmekle görevlendirilen iki Fransisken rahip olarak devam ederler. 


Filmdeki performansıyla 1966’da Cannes Film Festivali’nde özel bir ödülle onurlandırılan Totò’nun rol aldığı son film olan Şahinler ve Serçeler, daha sonra uzun yıllar birlikte harikalar yaratacak Pasolini ile müzisyen Ennio Morricone’nin beraber çalıştıkları ilk filmdir. 


Haberdar Ol !